Jednym z ważnych projektów SPI, adresowanym zarówno do internautów w ogóle, w tym – do środowiska biznesowego, seniorów, uczniów, studentów, jak i do profesjonalistów informacji, zwłaszcza początkujących, jest opracowanie cyklu infografik. Cel stanowi przyjazne, intuicyjne przedstawienie podstawowych oraz średnio zaawansowanych zagadnień szeroko rozumianego zarządzania informacją – jej efektywnego poszukiwania, oceny i selekcji, analizy i opracowania, gromadzenia i przechowywania. Chcemy również w ten sposób prezentować i promować infobrokering oraz działalność pokrewną.
Nasze infografiki, tworzone w ramach projektu „info&graphic o informacji”, udostępniane są w portalu Stowarzyszenia na licencjach CC, czyli można je kopiować, dzielić się nimi, wykorzystywać do realizacji różnych własnych zadań – edukacyjnych, prywatnych i zawodowych. Jedynym warunkiem jest podanie źródła (autorstwa).
Infografika, czyli grafika informacyjna łączy obraz (diagramy, rysunki, wykresy) z lapidarnym tekstem (fakty, liczby, wskazówki). Służy czytelnemu przedstawieniu danych, informacji i wiedzy. Umożliwia przekazanie skomplikowanych czasem treści w sposób łatwy do przyswojenia, zapamiętania i przeanalizowania. Stanowi ilustrację dowolnej koncepcji, problemu, procesu, umiejętności itd., których opisanie wyłącznie słowami byłoby uciążliwe lub trudne w odbiorze.
Zamierzamy stworzyć kilkanaście (albo więcej) infografik dotyczących takich zagadnień jak kompetencje informacyjne (cyfrowe) w miejscu pracy, ocena wiarygodności informacji w internecie, poszukiwanie informacji statystycznej, wykorzystanie Deep Web w biznesie, źródła informacji publicznej, a także – dlaczego warto korzystać z usług infobrokera oraz na czym polega OSINT.